Iš kelionės po Norvegiją. Galerija

Dalinamės  nuotraukomis iš kelionės:

Danija – Norvegija – Švedija. Piligriminė kelionė Šv. Olafo keliu

Lyg tvirtovė, sauganti šiaurės vakarų Skandinaviją nuo Šiaurės jūros, Norvegija Europoje išsiskiria vienu gražiausių gamtovaizdžių. Šalies ilgis – 1752 km, ji driekiasi nuo piečiausio taško Lindesneso iki Nordkapo, kirsdama Šiaurės poliarinį ratą. Plačiausia jos vieta yra 430 km, siauriausia – vos 6 km. Šiaurės Norvegija – vidurnakčio saulės ir mirguliuojančios šiaurės pašvaistės kraštas. Pats šalies pavadinimas reiškia „kelias į šiaurę“.

Viduramžiais piligrimai leisdavosi į pavojingus žygius šiaurėn per kalnus, kad pasiektų šventąją Nidaro katedrą Trondheime. Čia ilsisi šalies globėjo šventojo Olafo Haraldsono (Olav Haraldsson) palaikai. 1061 m. Olafas Haraldsonas buvo paskelbtas suvienytos Norvegijos karaliumi. Jis užsimojo atversto šalį į krikščionybę ir to siekdamas įgijo daugybę priešų, kurie parėmė Danijos karalių Knutą. Šis, norėdamas užimti Norvegiją, 1028 m. pasiuntė pusšimtį ginkluotų laivų. Olafas buvo priverstas trauktis. Po poros metų jis sugrįžo, kad atsiimtų karalystę. Verdaleno slėnyje Stiklestade Olafas akis į akį susidūrė su savo priešu ir 1030 m. liepos 29 d. žuvo mūšyje. Jo kūnas buvo palaidotas Nidaro upės smėlingoje pakrantėje ir toje vietoje ištryško šaltinis. Prabėgus metams po karaliaus mirties nesuiręs jo kūnas buvo ekshumuotas, o jis pats paskelbtas šventuoju. Olafo kūnas keliavo iš šventovės į šventovę, kol 1090 m. buvo palaidotas Kristaus bažnyčioje, būsimosios Nidaros katedros vietoje. Urna su jo palaikais buvo lankoma piligrimų. Šiandien Kristaus bažnyčios vietoje pastatyta archaiškiausia romaninė ir gotikinė Nidaro katedra (XIV a.). Ši šventovė yra didžiausias Norvegijos viduramžių statinys, kuriame karūnuojami ir laidojami Norvegijos karaliai. Vienoje jos koplyčių saugojamos Norvegijos karališkosios brangenybės, tarp jų karaliaus, karalienės ir princo karūnos.

Stiklestadas yra viena žymiausių Norvegijos istorinių vietų. Kaip pasakoja legenda, šv. Olafo paminklas čia buvo pastatytas toje vietoje, kur naktį po mūšio pašiūrėje buvo paslėptas žuvusio karaliaus kūnas. Kasmet Olafo garbei rengiamose spektakliuose Stiklestade apsilanko apie 20 000 žiūrovų. Miestelio bažnyčios altoriaus statula, sakoma, nukalta iš akmens šalia kurio mirė šv. Olafas. Toje vietoje buvo pastatyta bažnyčia, kurią po šimtmečio pakeitė dabartinė šventovė.

Senasis piligrimų kelias dar praeitame šimtmetyje buvo atnaujintas, nužymėtas raudonais šv. Olafo kryžiais (anot legendos, tą kryžių šventasis prieš mirtį nupiešęs savo krauju), įrengtos „Šv. Olafo ganyklos – piligrimų centrai poilsiui, restauruojamos pakelės koplyčios…Ar nenorėtumėte bent trumpam tapti Olafo kelio piligrimais ir pamatyti Norvegiją kitaip?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: